2014

Worlds University Debating Championship (WUDC)

Rajalakshmi College of Engineering, Chennai, India, January 2014

UI A (Roderick Sibarani & Egalita Irfan)

UI B (Aulia Anggita & Elghafiky Bimardhika)

N1 Adjudicator(s):

Elvia Sumayastra

 

Indonesian Varsity English Debating (IVED)

Universitas Kristen Satya Wacana, Salatiga, January 2014

UI A (Revaldi Wirabuana, Elvia Sumayastra, Magreta Kailla Adenta) – Grand Finalist

UI B (Terry Muthahhari, Albert Santoso, Tanita Rahmani)

UI C (Agung Utama, Kristi Ardiana, Monica Dwiyanti) – Octo Finalist

Best Speaker(s):

5th – Magreta Kaila Adenta

6th – Terry Muthahhari

9th – Kristi Ardiana

10th – Albert Santoso

Novice Best Speaker(s):

1st – Kristi Ardiana

N1 Adjudicator(s):

Priscilla Tjokrowijoto (Breaking)

Ireisha Anindya

Shaffa’ati Fadzrin

Coach(es):

Roderick Sibarani

Aulia Anggita

Anastasia Sijabat

 

Asian English Olympic (AEO)

Binus University, Jakarta, February 2014

UI A (Colley Windya & Ayu Gayatri)

UI B (Jessica Andriani & Ratna Surya) –  Novice Grand Finalist

N1 Adjudicator(s):

Imam Taufiq Ramadhan

Coach(es):

Bramesada Prasastyoga

Albert Santoso

Elghafiky Bimardhika

 

Petrogas Days Competition (PGD)

Universitas Indonesia, Depok, March 2014

UI A (Elvia Sumayastra & Terry Muthahhari) – Quarter Finalist

UI B (Imam Taufiq Ramadhan & Ari Kurnia)

UI C (Reza Mardian & Ibrahim Panji Indra) – Semi Finalist

Best Speaker(s):

Co-9th – Elvia Sumayastra

Co-9th – Terry Muthahhari

 

ALSA English Challenge

Universitas Padjadjaran, Bandung, February 2014

UI A (Kristi Ardiana, Stella Hie, Winda Senja) – Quarter Finalist

UI B (Adeline Tiffanie, Jessica Andriani, Dinda Royhan) – Octo Finalist

Best Speaker(s):

3rd – Kristi Ardiana

Coach(es):

Anastasia Sijabat

Terry Muthahhari

Elvia Sumayastra

 

ALSA English Competition

Universitas Indonesia, Depok, April 2014

UI A (Roderick Sibarani, Magreta Kaila Adenta, Terry Muthahhari) – CHAMPION

UI B (Albert Santoso, Zivana Sabili, Opi Aristya) – Quarter Finalist

Best Speaker(s):

1st – Roderick Sibarani

4th – Magreta Kaila Adenta

8th – Albert Santoso

9th – Terry Muthahhari

N1 Adjudicator(s):

Kristi Ardiana (Breaking)

Hans Topril

Coach(es):

Bramesada Prasastyoga

Egalita Irfan

Mahardhika Sadjad

Ibrahim Panji Indra

 

Climate Change Debate Championship (CCDC)

Dewan Nasional Perubahan Iklim

UI B (Reza Mardian & Badai Yuda) – Grand Finalist

UI C (Terry Muthahhari & Ibrahim Panji Indra) – Semi Finalist

UI D (Diovio Alfath & Tanita Rahmani) – Quarter Finalist

*UI A & UI E were non-EDS teams

 

Atma Jaya Intervasity (ATMA IV)

UNIKA Atma Jaya Jakarta, Jakarta, May 2014

UI A (Dennys Kapa & Aulia Anggita) - CHAMPION

UI B (Zivana Sabili & Colley Windya) – Semi Finalist

UI C (Rahmat Nugraha & Dinda Royhan)

Best Speaker(s):

1st – Aulia Anggita

2nd – Dennys Kapa

10th – Colley Windya

N1 Adjudicator(s)

Imam Taufiq Ramadhan

Ireisha Anindya

Audi Ahmad Balya

Coach(es):

Terry Muthahhari

Revaldi Wirabuana

 

English Fiesta

Universitas Muhammadiyah Malang, Malang, May 2014

UI A (Monica Dwiyanti, Agung Utama, Hans Topril) – Semi Finalist

UI B (Qurrat Abu, Budi Slamet, Ratna Suryani) – Semi Finalist

Best Speaker(s):

4th – Monica Dwiyanti

6th – Agung Sulthonaulia

8th – Qurrat Abu

10th – Hans Topril

N1 Adjudicator(s):

Andre Ginting (Breaking)

Audi Ahmad Balya

Coach(es):

Anastasia Sijabat

Gabriel Charlotte

 

National Novice Debating Championship (NNDC)

Universitas Negeri Yogyakarta, Yogyakarta, May 2014

UI A (Imam Taufiq Ramadhan, Gayatri Kancana) – Grand Finalist

UI B (Malikah Ambarani, Tri Mariha) – Quarter Finalist

UI C (Hudzaifah Abdullah, Ayu Gayatri) – Grand Finalist

Best Speaker(s):

1st – Ayu Gayatri

4th – Gayatri Kancana

5th – Malikah Ambarani

9th – Hudzaifah Abdullah

Coach(es):

Ibrahim Panji Indra

Aisyah Maharani

 

United Asian Debating Championship (UADC) 2014

Nanyang Technological University, Singapore, 2014

UI (Dennys Kapa, Elvia Sumayastra, Kristi Ardiana)

Main Category Best Speaker(s):

30th – Dennys Kapa

EFL Category Best Speaker(s):

7th – Kristi Ardiana

10th – Elvia Sumayastra

N1 Adjudicator(s):

Colley Windya (Breaking & Granted Status “Shadow Adjudication Core”)

Coach(es):

Mareta Kailla Adenta

Aulia Anggita

Ahmad Naufal Da’i

 

National University Debating Championship (NUDC) Region III (Greater Jakarta)

Universitas Katolik Atma Jaya Jakarta & Kopertis Wilayah III, Jakarta, June 2014

UI (Dennys Kapa & Aulia Anggita) - CHAMPION

Best Speaker(s):

1st – Dennys Kapa

2nd – Aulia Anggita

N1 Adjudicator(s):

Jessica Andriani (Breaking)

 

Java Overland Varsity English Debating (JOVED) 2014

Universitas PGRI Semarang, Semarang, June 2014

UI A (Gabriel Charlotte, Boy Al-Idrus, Tanita Rahmani) – Octo Finalist

UI B (Ibrahim Panji Indra, Monica Dwiyanti, Kristi Ardiana) – Quarter Finalist

Best Speaker(s):

3rd – Kristi Ardiana

Co-6th – Ibrahim Panji Indra

Co-6th – Gabriel Charlotte

10th – Boy Al-Idrus

N1 Adjudicator(s):

Malikah Ambarani (Breaking)

Andre Ginting

Coach(es):

Albert Santoso

Roderick Sibarani

Magreta Kailla Adenta

 

National University Debating Championship (NUDC) 2014

Universitas Batam, Kepulauan Riau, August 2014

UI (Dennys Kapa & Aulia Anggita) - CHAMPION

Best Speaker(s):

1st – Dennys Kapa

3rd – Aulia Anggita

N1 Adjudicator(s):

Jessica Andriani (Breaking)

 

Bawor Cup 2014

Universitas Jenderal Soedirman, Purwokerto, September 2014

UI (Terry Muthahhari & Gabriel Charlotte) - 1st Runner Up

Best Speaker(s):

Co-4th – Terry Muthahhari

Co-4th – Gabriel Charlotte

N1 Adjudicator(s):

Ratna Suryani

Coach(es):

Aulia Anggita

 

IAAS Debating Competition on Environment and Agriculture (IDEA) 2014

Institut Pertanian Bogor, Bogor, September 2014

UI A (Ayu Gayatri & Qurrat Abu) - Grand Finalist

UI B (Boy Al-Idrus & Gayatri Kancana) – Pre-Semi Finalist

Best Speaker(s):

7th – Ayu Gayatri

8th – Gayatri Kancana

10th – Boy Al-Idrus

Coach(es):

Colley Windya

Ibrahim Panji Indra

 

National Debate Competition (NDC) 2014

Universitas Padjadjaran, Bandung, September 2014

UI A (Tanita Rahmani & Boy Al-Idrus) - 2nd Runner Up

UI B (Revaldi Wirabuana & Gabriel Charlotte) - CHAMPION

UI C (Winda Senja & Malikah Ambarani)

Best Speaker(s):

1st – Revaldi Wirabuana

3rd – Gabriel Charlotte

10th – Tanita Rahmani

Coach(es):

Roderick Sibarani

Albert Santoso

Colley Windya

 

Asian British Parliamentary (ABP) 2014

Universiti Malaysia Sarawak, Kuching, Malaysia, October 2014

UI A (Magreta Adenta & Terry Muthahhari) – EFL Semi-Finalist

UI B (Gabriel Charlotte & Boy Al-Idrus)

UI C (Roberto & Zivana Sabili) – EFL Grand-Finalist

EFL Best Speaker(s):

1st – Magreta Adenta

2nd – Terry Muthahhari

N1 Adjudicator(s):

Stella Kusumawardhani

Ayu Gayatri

 

Gadjah Mada Debate Tournament (GMDT)

Universitas Gadjah Mada, Yogyakarta, October 2014

UI A (Roderick Sibarani, Egalita Irfan, Colley Windya) - CHAMPION

UI B (Revaldi Wirabuana, Terry Muthahhari, Gabriel Charlotte) – Quarter-Finalist

Best Speaker(s):

1st – Roderick Sibarani

2nd – Egalita Irfan

3rd – Revaldi Wirabuana

9th – Gabriel Charlotte

N1 Adjudicator(s):

M. Armiya

Budi Slamet

Coach(es):
Aulia Anggita

 

Newbies Debating Competition

Universitas Indonesia, Depok, November 2014

UI A (Aldwin Octavianus, Hana Ramadhanti, Anyssa Rizka) – CHAMPION

UI B (Regina Dhamayanti, Naufal Adam, Robi Salamunef) – Quarter Finalist

UI C (Muhammad Rey, Tiara Elza, Andre Bundharsjah) – Semi Finalist

Best Speaker(s):

Co-1st – Aldwin Octavianus

Co-1st – Anyssa Rizka

Co-5th – Andre Bundharsjah

Co-5th – Naufal Adam

10th – Tiara Elza

Coach(es):

Revaldi Wirabuana

Dinda Royhan

Qurrat Abu

Monica Dwiyanti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>