2008

World Universities Debating Championship (Worlds)

Assumption University, Bangkok, Thailand – January 2008

UI A (Miranda Anwar, Astrid Kusumawardhani) – ESL Octo Finalist
UI B (Sony Lewi, Intan Hadidjah)
UI C (Dewi Wijayanti, Tirza Reinata) – ESL Octo Finalist
UI D (Freida Siregar, Ibnu Malik)
UI E (Kartika Anindya, Mahardhika Sadjad) – ESL Octo Finalist
ESL best speakers:
3rd – Astrid Kusumawardhani
6th – Miranda Anwar
Adjudicators: Permata Harahap, Josia Simanjuntak, Adisti Ikayanti
Coach: Anna Alfaro Manurung

Festival Ekonomi Syariah (FES) (Bank Indonesia, Jakarta – January 2008)

UI (Lucas Suryanata, Dyota Marsudi) - CHAMPION

Indonesian Varsities English Debate (IVED)

Universitas Udayana, Bali – February 2008

UI A (Astari Damia, Jonathan Marpaung, Angga Kho Meidy) - CHAMPION
UI B (Rainintha Siahaan, Dyah Ayunico Ramadhani, Wulan Fajarini) – Semi Finalist
Best speakers:
3rd – Astari Damia
7th – Rainintha Siahaan
Breaking adjudicators:
Astrid Kusumawardhani (CA), Miranda Anwar, Santi Dharmawan, Intan Hadidjah, Freida Siregar, Arief Aziz, Astri Widita, Asrining Tyas, Taufik Indrakesuma.
Coach: Mahardhika Sadjad

ALSA E-Comp

Law Faculty, Universitas Indonesia, Depok – April 2008

UI A (Astari Damia, Ridwan Kurniawan, Freida Siregar) - CHAMPION
UI B (Jonathan Marpaung, Irene Severina, Angga Kho Meidy) – Semi Finalist
Best speakers:
5th – Freida Siregar
equal 6th – Astari Damia , Jonathan Marpaung
N1 adjudicators: Rindo Sai’o, Wulan Fajarini
Coaches: Kartika Anindya, Sony Lewi (Other two shadow coaches)

National Universities English Debating Championship (NUEDC) – Region A2

Universitas Negeri Jakarta – May 2008

UI A (Mahardhika Sadjad, Dewi Wijayanti) – Runner Up
UI B (Willy Limiady, Ridwan Kurniawan) - CHAMPION
Best speakers:
1st – Mahardhika Sadjad
2nd – Dewi Wijayanti
3rd – Ridwan Kurniawan
5th – Willy Limiady
Coach: Miranda Anwar

Universitas Indonesia Debating Competition (UIDC, Depok)

Sub-Competition I (June 2008). Best Speaker: Miranda Anwar

Sub-Competition II (July 2008). Best Speaker: Dyota Marsudi

Sub-Competition III (August 2008). Best Speaker: Dewi Wijayanti

Sub-Competition IV (September 2008). Best Speaker: Miranda Anwar

Sub-Competition V (November 2008). Best Speaker: Rindo Sai’o

Ultimate Best Speaker: Miranda Anwar

Java Overland English Debate (JOVED)

Universitas Katolik Parahyangan, Bandung – July 2008

UI A (Dyota Marsudi, Dyah Ayunico Ramadhani, Wulan Fajarini) - CHAMPION
UI B (Asrining Tyas, Astri Widita, Alfa Dewi) – Octo Finalist
Best speakers:
4th – Wulan Fajarini
7th – Dyota Marsudi
10th – Astri Widita
N1 adjudicators: Ekky Gompa, Ahmad Naufal Da’i
Coach: Mahardhika Sadjad

Pekan Ilmiah Mahasiswa Nasional (PIMNAS)

Universitas Sultan Agung, Semarang – July 2008

UI 1 (Ridwan Kurniawan, Willy Limiady)
UI 2 (Jonathan Marpaung, Josia Simanjuntak) – Semi Finalist

Australasian Intervarsity Debating Championship (Australs)

Ateneo de Manila University, Manila, the Philippines – July 2008

UI 1 (Miranda Anwar, Astari Damia, Freida Siregar) – ESL Runner Up
ESL best speakers:
1st – Miranda Anwar
3rd – Freida Siregar
Team manager: Elaine Tan

Capital Market Debating Competition [CMDC] (Jakarta, October 2008)

UI A (Jonathan Marpaung, Dyota Marsudi, Sony Lewi) - CHAMPION
UI B (Asrining Tyas, Felicia, Ekky Gompa Simanjuntak) – Semi Finalist
Best speakers:
2nd – Sony Lewi
3rd– Dyota Marsudi
Equal 5th – Asrining Tyas, Ekky Gompa Simanjuntak, Jonathan Marpaung)

NED (Jakarta, November 2008)

UI A (Dewi Wijayanti, Tirza Reinata, Rainintha Siahaan) - CHAMPION
UI B (Asrining Tyas, Irene Severina, Ahmad Naufal Da’i) – Semi Finalist
UI C (Felicia Saphira, Rindo Sai’o, Resi)
Best Speakers: 2nd – Tirza Reinata
3rd– Dewi Wijayanti
5th – Rainintha Siahaan

Newbies Debating Championship (Depok, November 2008)

UI C (Widya, Riza Aryani, Lesly Gijsbert Christian Hosang) - CHAMPION
Best speakers:
4th – Riza Aryani
6th– Bramesada Prasetyayoga
7th – Lesly Hosang

Founders Trophy (Depok, November 2008)

UI A (Tirza Reinata, Dewi Wijayanti) -Semi Finalist
UI B (Dyota Marsudi, Lucas Suryanata) – Runner Up, Best Novice Team
UI C (Jonathan Marpaung, Angga Khomeidy) – Quarter Finalist
IKM UI (Mahardhika Sadjad, Miranda Anwar) – CHAMPION
Alumni UI (Flori, Harfa) – Runner Up
HMHI UI (Asrining Tyas, Ridwan Kurniawan) – Quarter Finalist

Best Speakers:

#2 Miranda Anwar, #4 Mahardhika Sadjad, #5 Angga Khomeidy, #6 Jonathan Marpaung, #7 Harfa and Dyota, #10 Tirza Reinata

Best Novice Speaker: Dyota  Marsudi

WUPID (Kuala Lumpur, December 2008)

UI A (Dyota Marsudi, Sony Lewi) -5 VPs
UI B (Angga Khomeidy, Jonathan Marpaung) – 6 VPs
Adjudicator: Willy Limiady

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>